Програма змін

ПОВЕРНУТИ НАЙКРАЩЕ,
ЗБУДУВАТИ — НАДІЙНЕ!

Ми всі пам’ятаємо, як було раніше.
Коли цифри в платіжках не лякали до смерті. Коли у дворах зростали троянди, а не купи сміття. Коли людина не відмовляла собі в продуктах, щоб купити ліки.
Це було нормальне життя, яке зараз треба повернути сумчанам!
Ми відновимо все зруйноване, вкрадене чи несправедливо забуте за минулі роки. Досить миритися з тим, «як є зараз», ми зробимо так, «як повинно бути»!

ЕНЕРГЕТИЧНА БЕЗПЕКА МІСТА: ДОСТУПНІ ТАРИФИ ЗА ЯКІСНІ ПОСЛУГИ

1. Повернення Сумської ТЕЦ під повний контроль та управління громади міста. Модернізація, реконструкція теплових мереж, підвищення якості послуг та встановлення економічно обґрунтованих тарифів.

Чому це важливо?

 24 квітня 2023 року – останній день оренди Сумської ТЕЦ. Депутати попередніх скликань 15 років тому віддали за безцінь майно громади в користування приватній компанії ТОВ «Сумитеплоенерго», засновники якої зареєстровані в офшорі — на Кіпрі.

 Чи ефективно використовується цей ключовий для міста об’єкт? Чи проводиться належна модернізація теплових мереж та Сумської ТЕЦ? За 15 років, поки  приватні «орендарі» заробляли шалені гроші на нашій з вами власності, кількість аварійних комунікацій досягла критичної відмітки: з 320 кілометрів теплових мереж в місті, 80% відпрацювали свій граничний строк, тобто критична кількість теплових мереж перебуває в аварійному стані і ця цифра з кожним роком збільшується.  Тарифи на опалення зростають, а якість падає: в багатьох домівках холодно, а з кранів тече ледь тепла вода.

2. Придбання у власність громади або набуття в оренду Котельні північного промвузла.

Чому це важливо?

Котельна північного промвузла (КППВ) – стратегічний об’єкт для Сум, що забезпечує третину мешканців міста теплом. Нині Котельня є власністю Сумського машинобудівного заводу (завод ім. Фрунзе), і знаходиться в заставі банку під кредит у 10 млн доларів.

Всі гроші за опалення, що надходять від мешканців на заморожені рахунки заводу, можуть бути списані виконавчою службою на погашення боргу, тож навіть заплатити за постачання палива для Котельні — є величезною проблемою. Допоки місто не зможе управляти КППВ самостійно — немає жодних гарантій своєчасного входження в опалювальний сезон. Саме тому, новій владі необхідно терміново проводити трьохсторонні перемовини у форматі «Завод-Банк-Місто» щодо придбання або взяття в оренду вказаного комплексу.3. Затвердження реальної Схеми теплопостачання міста Суми та програми переводу будинків на індивідуальні системи опалення.

Чому це важливо?

Схема теплопостачання – це обов’язковий для міста документ. Він обґрунтовує економічну і господарську необхідність утримання наявних джерел теплової енергії та мереж її транспортування, а також доцільність створення нових, індивідуальних систем опалення житла.

Схема має відповідати перспективному плану розвитку міста, враховувати зміну кількості промислових підприємств, щільності населення та збільшення забудов. Затверджується і переглядається Схема кожні 5 років. Саме на її основі розробляються інвестиційні програми з модернізації теплових мереж, які закладаються споживачам послуг у тариф.

Вже декілька років місто живе без Схеми теплопостачання. У 2019 році Сумською міською радою були виділені кошти на розробку документа, однак і донині він так і не затверджений. Виникає питання: на якій підставі депутати схвалюють тепловикам «інвестиційні програми» і тарифи?

Схемою буде передбачено, в яких мікрорайонах і будинках міста доцільно залишити центральне опалення, а які — перевести на індивідуальне.

Тільки на підставі економічної вигідності для мешканців буде складено план реконструкції застарілих тепломереж. Там же, де центральне опалення буде невигідним, дорогим і неякісним — розробляються дозволи і технічна документація на індивідуальне опалення.  

4. Перегляд складових тарифу на опалення.

Чому це важливо?

Теплопостачання – унікальна галузь, де крадуть не з прибутків, а з витрат. Саме за рахунок завищених витрат, закладених нам в тариф, і відбувається незаконне збагачення монополістів та чиновників.

Для Сум, де середня температура взимку становить -9 градусів, в тариф заклали норми споживання тепла як в Якутії, де нормальна температура -39.

Ніхто з сумчан не знає, які реально є втрати тепла в аварійних тепломережах. За діючим рішенням виконкому, тепловики не мають права закладати в тариф більше 13% втрат, в реальності ж — закладають до 23-25%.

«Орендарі» ТЕЦ вижимають із сумчан по-суті подвійний прибуток. Вартість палива для роботи ТЕЦ заклали нам в тариф на тепло. Фокус в тому, що з цього палива виробляється і тепло, і електроенергія; тепло продають сумчанам, а електрику реалізують на енергоринку. От тільки витрати на паливо покриваємо ми, споживачі тепла, а не покупці електроенергії, і не орендарі ТЕЦ. Це шалені переплати, бо витрати на паливо — це понад 65% вартості всього тарифу.

Саме тому при затвердженні Схеми теплопостачання міста будуть встановлені реальні показники втрат у тепломережах, а будь-які приписки — скасовані.

Норми споживання тепла буде приведено до рівня наших географічних широт, що дозволить суттєво зменшити тариф на опалення.

Буде змінено методику розподілу витрат палива при одночасному виробництві тепла і електрики. Замість нині діючої, де 80% вартості палива закладено для споживачів тепла (нас із вами), а 20% — в ціну електроенергії, буде діяти інша, з розподілом 50% на 50%. А це може знизити весь тариф на тепло майже на чверть. 

ВИТРАТИ НА ДІТЕЙ — ГОЛОВНА ІНВЕСТІЦІЯ МІСТА

1. Гарантії будівництва навчальних закладів в кожному районі Сум.

Чому це важливо?

«Записувати» свого малюка до дитячого садочка треба за рік-два заздалегідь. А потрапити до закладу поряд з домом часто можна лише «по знайомству».

Частина міських шкіл є переповненою, а частина — малокомплектною і не добирає учнів. Все це — наслідок порушень містобудівних норм, коли житлова забудова витискає соціальні об’єкти.

Щоб виправити ситуацію, процес видачі дозволів на забудову буде приведено до вимог державних будівельних норм.

Найголовніше — кількість шкіл і дитячих садочків, їх територіальна прив’язка та кількість місць відповідатимуть нинішній та перспективній кількості дітей у м. Суми.

2. Відновлення повноцінної системи позашкільної освіти.

Чому це важливо?

Дозвілля сумських школярів не має проходити за «законами вулиці». Замість поширення шкідливих звичок, деградації та підліткової злочинності місто повинно повернути дітям шанс для розвитку власних талантів і здібностей.

Шахові клуби, музичні школи, комп’ютерні, авіамодельні, технічні гуртки — всі заклади позашкільної освіти, що успішно працювали раніше мають бути відновлені.

Для порівняння: з 2019 року на кожного школяра Польщі державний бюджет цієї країни виділяє 100 євро щомісяця на оплату позашкільних занять, профорієнтацію, тренування у спортивних секціях тощо. В результаті, по досягненню повноліття польська молодь буде значно конкурентнішою, ніж наша.    

При цьому, ми маємо величезний досвід, фахівців, вихователів, здатних відновити систему позашкільної освіти та розвитку сучасних навичок і талантів наших дітей.

3. Реконструкція та будівництво тренувальних залів, полів, майданчиків для дитячих юнацьких спортивних шкіл (ДЮСШ) і секцій.

Чому це важливо?

СИСТЕМНО ЗАЙМАТИСЯ ІГРОВИМИ ВИДАМИ СПОРТУ СУМСЬКИМ ДІТЯМ НІДЕ.

У міських ДЮСШ немає жодного пристойного спорткомплексу або, хоча би критого залу. Приміщення на території стадіону «Авангард» занедбані, скрізь сирість і грибок. В холодну пору року тренерам доводиться напівлегально домовлятися, просити, «вирішувати питання» з директорами шкіл, аби займатися в шкільних спортзалах, яких також — одиниці.

Ні про який масовий розвиток дитячого баскетболу, волейболу, інших ігрових видів спорту немає і мови — просто через відсутність місць для тренування. У дитячої тенісної академії немає ні одного власного критого корту, а із 12 відкритих кортів у придатному стані лише 4.

Влада міста має провести сучасний ремонт всіх приміщень і поля стадіону «Авангард», порушити питання про передачу у власність міста спорткомплексу «Олімп» та його належний ремонт, збудувати закритий всесезонний спорткомплекс на території Муніципальної тенісної академії у парку ім. Кожедуба.  

ЗАХИСТ ВОДНИХ РЕСУРСІВ ТА ЕКОЛОГІЇ В МІСТІ

1. Покращення екологічного стану річок міста Суми, облаштування набережної р. Сумка.

Чому це важливо?

Після кількох років боротьби команда Олександра Соколова добилася від влади виділення коштів на екологічне дослідження стану річки Сумки, розробку проекту його поліпшення, а також — на санітарну очистку прибережної смуги в районі Косівщинського водосховища.

На жаль, забруднення спостерігається і на р. Псел, і на всіх водних артеріях міста. Причому, не лише природними мікроорганізмами, але і каналізаційними скидами, неочищеними стоками, іншими несанкціонованими скидами у річки. 

Сумам необхідне здійснення міської програми покращення екологічного стану річок. Спільно з екологами буде передбачено очищення від захаращень прибережних смуг, ліквідація замулення, реконструкція міських очисних споруд та жорсткий контроль за каналізаційними і дренажними скидами у водойми м. Суми.

В іншому разі – через декілька десятків років ми втратимо наші водні символи міста назавжди.

Водночас, стан благоустрою набережної р. Сумка — це один з ключових елементів зовнішнього вигляду центральній частини міста. Набережна потребує не просто ремонту, а повноцінної перебудови, сучасних архітектурних, дизайнерських і ландшафтних рішень. Ця територія має стати реальною окрасою Сум, громадським місцем європейського рівня.


2. Технічне переоснащення очисних споруд.

Чому це важливо?

У 2017 році Сумське КП «Міськводоканал» віднесено до 10 найбільших забруднювачів природного середовища (води) в Україні. Очисні споруди Сум побудовані більше 50 років тому і нині вже застарілі й неефективні. Щодня тисячі кубометрів недоочищених стічних вод забруднюють річки міста й ґрунтові води.

Купатися в межах міста вже небезпечно. Скоро проблемою стане і питна вода.

3. Реконструкція мереж водопостачання та каналізації.

Чому це важливо?

Від дефіциту питної води страждає близько 40% населення планети, в той час як в місті Суми в наші оселі подається справжня артезіанська вода. Вона вважається найчистішою в Україні, оскільки доставляється із свердловин глибиною більше 500 метрів.

Але системи водопостачання та каналізації в місті вже застарілі й зношені. Через це в магістральних водних мережах ми втрачаємо величезні обсяги води. Проблеми ж з каналізацією призводять до сильного забруднення підземних джерел питного водопостачання. Більше того, ці зайві витрати води закладаються сумчанам у тарифи, які постійно збільшуються.

Через зміну клімату та забруднення прісноводних екосистем вчені прогнозують суттєве зменшення запасів прісної води, а тому нам треба берегти наші унікальні водні ресурси вже сьогодні.

БІЗНЕСУ — ДОПОМОГУ. МІСЬКОМУ БЮДЖЕТУ — ГРОШІ

1. Зменшення орендних ставок і «зелене світло» на продовження оренди приміщень, землі та сервітутів для підприємців міста без бюрократичних перепон.

Чому це важливо?

Місто, в якому більшість мешканців є безробітними та пенсіонерами — приречене.     Отже, чим легше працювати місцевому бізнесу, тим більше він створює робочих місць, піднімає рівень заробітних плат, наповнює бюджет.

Нині тисячі сумських підприємців замість розвитку власної справи змушені долати серйозні бюрократичні проблеми з продовженням термінів оренди приміщень, сервітутів на земельні ділянки тощо. Для багатьох — це питання «бути чи не бути» їхньому малому бізнесу.

Зокрема, орендні ставки по сервітутах штучно завищені втричі, отже кожен, навіть маленький кіоск чи павільйон змушений робити необґрунтовані переплати. Більше того, питання продовження користування землею для підприємницької діяльності  — фактично заморожене. В підсумку страждають і підприємці, і бюджет Сум, який перестає отримувати надходження.

Саме тому цю ситуацію треба виправити: підприємцям створити умови для стабільного планування і розвитку власної справи на кілька років наперед, а бюджет — забезпечити постійним надходженням грошей від користування комунальною власністю.  

МІСТО КОМФОРТНЕ ДЛЯ КОЖНОГО

1. Припинення вакханалії «маршруток» і розвиток громадського транспорту: вчасно, доступно, зручно.

Чому це важливо?

У 2022 році закінчується строк дії договорів на перевезення пасажирів старими жовтими «РУТАми». Якщо в міській раді працюватимуть відповідальні депутати, а не лобісти «маршруточного» бізнесу, то місто цілком встигне підготуватися до переходу на нормальний цивілізований громадський транспорт.

Буде розроблена нова транспортна схема, в якій маршрути й кількість одиниць транспорту відповідатимуть потребам всіх сумчан.

Для комунального підприємства «Електроавтотранс» буде придбана необхідна кількість тролейбусів і автобусів, що зможуть замінити більшу частину старих «маршруток», а підготовку водіїв і техніків профінансує бюджет.

2. Облаштування якісної ливневої каналізації: регулярне очищення існуючих та прокладення нових мереж ливневої каналізації під час ремонту дворів та будівництва доріг.

Чому це важливо?

Відсутність чи засмічення мереж ливневої каналізації призводить до підняття рівня ґрунтових вод та підтоплень будинків в деяких районах міста.

Нещодавно, за кілька місяців до виборів ливневу каналізацію частково почистили. Однак це сталося чи не вперше за останні 7 років, хоча має робитися регулярно.

При будівництві внутрішніх прибудинкових доріг («євродворів») не облаштовуються дощові стоки, отже після опадів двори і мікрорайони перетворюються на басейн, що заважає елементарному пересуванню мешканців.

Щоб створити комфортні умови для сумчан, слід розробити міську програму з очищення та будівництва ливневої каналізації та забезпечити її повноцінне фінансування.

3. Жодної новобудови — без підземного паркінгу: при будівництві нових житлових будинків запровадження обов’язкової вимоги щодо зведення підземних паркінгів.

Чому це важливо?

Протягом останніх років в м. Суми збудовано десятки нових житлових будинків. Зараз зводиться цілий новий житловий район – «Еспланада». Однак, прилеглі території навколо таких будинків, газони, зони відпочинку перетворилися на стоянки для автомобілів. Все це відбувається тому, що у вихідних даних на проектування (містобудівних умовах та обмеженнях забудови земельної ділянки) відсутні вимоги щодо будівництва підземних паркингів.

4. Доступність пішохідних зон, пониження рівня бордюрів для зручності людей з інвалідністю, літніх сумчан та батьків з дитячими колясками.

Чому це важливо?

Турбота про людей з особливими потребами часто залишається тільки на папері. Під час ремонту доріг та облаштування тротуарів рівень бордюрів виявляється занадто високим для зручного пересування сумчан на інвалідних візочках, батьків з маленькими дітьми і колясками, людей похилого віку.

Саме тому пішохідні зони і переходи мають стати зручними для кожної людини.  

5. Відновлення парків та скверів.

Чому це важливо?

Колишня «візитна картка» Сум — унікальні парки та сквери — занепали, а про місто мільйона троянд вже мало хто і пам’ятає.

Бур’яни на клубах і купи сміття, примітивні розваги і продаж алкоголю, залатаний асфальт і розбиті ліхтарі — це можна побачити і в міському парку ім. Кожедуба, і в Дитячому парку «Казка», і в інших зонах відпочинку.

На Дитячий парк «Казка» чекає масштабна реконструкція: ремонт Фортеці, повернення корабля-бригантини, відновлення Дитячого кафе; запуск сучасних атракціонів і облаштування зон відпочинку; встановлення систем безпеки та відеонагляду. «Казка» стане не комерційним, а соціальним об’єктом, доступним кожній родині.

Буде реалізована міська програма оновлення парку Кожедуба, скверу «Дружба» та усіх зелених зон.

ЗДОРОВ’Я — НЕ ТОВАР, А ЦІННІСТЬ

1. Припинення безладу з інсулінами і «доступними ліками».

Чому це важливо?

     Тисячі сумчан страждають від діабету, астми, інших хвороб, подолати які без допомоги держави вкрай важко. Аби підтримати людей необхідне формування повноцінного міського Реєстру інсулінозалежних громадян; введення фінансових стимулів для аптек, що беруть участь у програмі «Доступні ліки»; скасування бюрократичних перепон для хворих, що отримують ліки за рецептами з обмеженим строком дії. Особливо важливо — повноцінне забезпечення ліками хворих на цукровий діабет та онкохворих.

2. Забезпечення якісного і доступного облікового спостереження та пологів для майбутніх мам.

 Чому це важливо?

Внаслідок «реформ» кількість медичних працівників скорочується, а своєчасна допомога лікаря у пологовому будинку чи жіночій консультації стала для багатьох сумчанок практично недоступною.

Зокрема, навантаження на одного лікаря встановлено на рівні 1500 пацієнток. Якщо ж жінка прийшла на прийом 1501-шою, то… «вибачте, місць немає». Всього ж у жіночій консультації може працювати три лікарі, причому й ті — не на повні ставки. Сотні, якщо не тисячі жінок залишаються поза доступною медичною допомогою, адже на прийом йдуть не лише вагітні, а і жінки з гінекологічними проблемами, з хронічними захворюваннями тощо.

Залишається лише йти до платної клініки, що далеко не всі можуть собі дозволити.

Більше того, значна частина аналізів і послуг стали платними, існують аналізи вартістю 900-1500 гривень.

Знаючи все це, жінки просто не наважуються вагітніти і народжувати.  

3. Відновлення обліково-лікувальних заходів для окремих груп хворих.

Чому це важливо?

По деяких напрямках охорони здоров’я нинішні «реформи» звелися до скорочення лікарів, закриття профільних медичних закладів та припинення повноцінної допомоги хворим.

Зокрема, у випадках з людьми, що страждають на психічні розлади, наркотичну чи алкогольну залежність такі безвідповідальні кроки створюють загрозу як для самих хворих, так і для оточуючих. Тому ефективний, створений протягом десятиліть комплекс профілактичних, облікових і лікувальних заходів для цих груп хворих має бути повністю відновлений.

4. Протидія неконтрольованому розповсюдження особливо небезпечних захворювань, таких як: туберкульоз, ВІЛ(СНІД), гепатит; повноцінне забезпечення ліками хворих на цукровий діабет та онкохворих.

5. Зміцнення колективного імунітету сумчан (жорсткий контроль за якістю вакцин та їх наявністю в мед.закладах, згідно з потребами міста).

Сучасний розвиток міста — це не бездумне знищення всього, що було створено раніше. Це збереження добрих традицій, успішних починань з минулого, і створення нових, сучасних умов гідного життя для сумчан. Саме так ми будемо розвивати своє улюблене місто!

 ПОВЕРНУТИ НАЙКРАЩЕ, ЗБУДУВАТИ — НАДІЙНЕ!