Програма Верховна Рада України 2019

ЕКОНОМІКА ВИПЕРЕДЖЕННЯ, А НЕ ВІДСТАВАННЯ

Без грошей якісна медицина, справедливий соцзахист, міцна армія та надійна інфраструктура – це просто брехливі і порожні гасла. Гроші – це економіка. Це наука, здатна генерувати нові ідеї, технології, матеріали. Це виробництва, спроможні втілювати новітні розробки в реальний продукт. Це якісне державне і бізнесове управління, що забезпечує просування наших експортних товарів на світові ринки.

Місто Суми, з нашою базою промисловості й науки, за 5 років має повернути собі звання флагмана економіки України. Для цього, як народний депутат України, що має право законодавчої ініціативи та легальні важелі впливу на уряд, міністерства і місцеві адміністрації, я зобов’язуюся внести до парламенту проекти законів:

 1. «Про спеціальний режим інвестиційної діяльності на території міста Суми». (Інвестиційні виробничі проекти звільняються від податків при ввезенні технологій, новітнього обладнання та устаткування; отримують податкові канікули на сплату податку на прибуток; інвестиції у вигляді грошових коштів, матеріальних активів, авторських прав і наукових розробок не включаються в базу оподаткування. Обов’язкова умова для таких інвестиційних проектів – кількість створення нових робочих місць та юридична реєстрація виключно у м. Суми).
  Строк підготовки — 6 місяців з моменту обрання.
 2. Зміни до Закону «Про державно-приватне партнерство», які відновлять зруйнований ланцюг «наука-проектування-виробництво». (Українські підприємства мають виробляти товари, технології не вчорашнього, а завтрашнього дня. Будь-який завод – лише виробник продукту. А його винахідником, розробником, проектувальником є наукові центри. Такі, як ВНДІ «Компресормаш», ВНДІАЕН, «Гіпрохім», СКТБ заводу «Електрон». Законопроект передбачає відродження повноцінної роботи науково-дослідних інститутів, конструкторських бюро, а у навчальних закладах – дослідницьких лабораторій. Залучення існуючих промислових підприємств у якості бази для роботи науковців-проектантів. Спільне фінансування наукових розробок державою та суб’єктами промисловості. Звільнення від оподаткування тих коштів, які виробничі об’єднання інвестують у роботу проектних і конструкторських установ.
  Строк підготовки — 10 місяців з моменту обрання.
 3. «Про державну підтримку машинобудівної промисловості». (Визнання машинобудування пріоритетною галуззю економіки України; віднесення науково-дослідних і конструкторських робіт у цій галузі до категорії критичних технологій (які мають принципове значення для підтримання національної безпеки або економічного зростання, і які потребують збереження та розвитку); пільговий порядок сплати земельного податку, податку на додану вартість, податку на прибуток підприємств; часткова компенсація ставки за кредитами, залученими суб’єктами господарювання для придбання продукції вітчизняного машинобудування).
  Строк підготовки — 10 місяців з моменту обрання.
 4. Обов’язковий розділ до Програми дій уряду та відповідні норми в законі «Про державний бюджет України» щодо стимулювання розвитку об’єктів промислового виробництва.
 5. Зміни до Закону України «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом…». (Заборона виводити кошти в держави, які визнані офшорними зонами. Гроші мають працювати в Україні, всі отримані доходи від діяльності компаній (особливо це стосується монополій: облгазів, обленерго, теплоенерго) мають йти на модернізацію та розвиток підприємств, інфраструктури, а не виводитись на тіньові рахунки).
  Строк підготовки — 3 місяці з моменту обрання.
 6. Зміни до Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб». (Встановлення державної гарантії для вкладників банків не на 200 000 грн, як нині, а на всю суму вкладу (депозиту) для відновлення довіри до українських банків).
  Строк підготовки — 2 місяці з моменту обрання.
 7. Зміни до Податкового кодексу України: відміна оподаткування депозитів фізичних осіб. (Звільнення від оподаткування процентних доходів, нарахованих за вкладами (депозитами) та поточними, картковими рахунками, інвестиційних доходів, роялті).
  Строк підготовки — 2 місяці з моменту обрання.
 8. Зміни до Податкового кодексу України та Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування». (Звільнення приватних підприємців від сплати єдиного податку та ЄСВ у разі відсутності доходів; введення прогресивної шкали розрахунку ЄСВ, зокрема із зменшенням навантаження на осіб, які отримують мінімальний розмір доходів).
  Строк підготовки — 2 місяці з моменту обрання.
 9. Зміни до Податкового кодексу України: підвищення граничних порогів доходу для підприємців на спрощеній системі оподаткування. (Для першої групи – з 0,3 млн грн до 0,6 млн грн; для другої групи – з 1,5 млн грн до 3 млн грн.; для третьої групи – з 5,0 млн грн до 10,0 млн грн).
  Строк підготовки — 2 місяці з моменту обрання.
 10. «Про лібералізацію ведення бізнесу в Україні». (Звільнення на два роки від сплати податків тих підприємців, які надають населенню освітні, побутові послуги та послуги з охорони здоров’я. Лікарям приватної практики, репетиторам і вихователям, фахівцям з ремонту годинників, взуття, одягу, дрібних будівельних та оздоблювальних робіт треба дати можливість працювати легально, отримувати офіційні прибутки. Дворічні ж «податкові канікули» допоможуть різко зменшити розрив між заробітками таких людей в Україні та за кордоном, припинять, нарешті, трудову еміграцію з нашої держави).
  Строк підготовки — 4 місяці з моменту обрання.
 11. Зміни до Земельного Кодексу України та Закону України «Про оренду землі» (Захист підприємців від корупційних вимог чиновників; введення автоматичного укладення договорів оренди землі за наявності на ній об’єкту нерухомого майна та продовження договорів на новий строк).
  Строк підготовки — 6 місяців з моменту обрання.

РЕАЛЬНУ ВЛАДУ – ЛЮДЯМ, А ЧИНОВНИКАМ – КОНТРАКТ

Ніякого народовладдя не існує, коли життя громади залежить не від мешканців, а від призначених згори, чи обраних на місці посадовців. Надвисокі тарифи, знущання з субсидіями, безлад у «комуналці» – наслідки саме цього. Щоб припинити безкарність, продажність і байдужість посадовців, як народний депутат України зобов’язуюся подати до Верховної Ради такі законопроекти:

 1. Зменшення строку повноважень депутатів усіх рівнів з 5-ти до 3-х років (Зміни до ст. 76 та 141 Конституції України).
  Строк підготовки — 5 місяців з моменту обрання.
 2. «Про референдуми» з урахуванням правової позиції Венеціанської Комісії. (Чітке визначення підстав, можливостей і процедур, завдяки яким важливі питання державного, регіонального і місцевого рівнів зможуть вирішувати не політики, а люди своїм прямим волевиявленням).
  Строк підготовки — 12 місяців з моменту обрання.
 3. Зміни до Закону України «Про місцеві вибори». (Запровадження на місцевих виборах мажоритарної, а не партійної системи, та можливість кандидатам брати участь у виборах шляхом самовисування).
  Строк підготовки — 4 місяці з моменту обрання.
 4. Зміни до Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» та проект Закону «Про відкликання народних депутатів України». (Спрощення для людей можливості відкликання недолугого депутата будь-якого рівня, зокрема зробити можливість збору підписів через мережу Інтернет, збільшити термін збору підписів до 60 днів).
  Строк підготовки — 8 місяців з моменту обрання.

5. Запровадження персональної відповідальності чиновників, депутатів за прийняття ними незаконних рішень. Зокрема, в Законах України «Про місцеве  самоврядування», «Про статус депутатів місцевих рад», «Про статус народного депутата України», Кримінальному кодексі України пропоную встановити два види відповідальності:
— фінансове стягнення за прийняте незаконне рішення, що підтверджено рішенням суду, у розмірі завданої суми збитків, але не менше 50 тис. гривень з посадовця;
— кримінальна відповідальність з позбавленням права займати посади в органах державної влади та місцевого самоврядування за повторне прийняття аналогічного рішення, яке визнано судом незаконним.
       Строк підготовки — 7 місяців з моменту обрання.
      6. Зміни до Кодексу України про адміністративні правопорушення (Притягнути чиновників до відповідальності за корупційні правопорушення стане можливим не в межах 3-х місяців з моменту скоєння, як це відбувається зараз, а безстроково; також запроваджується довічне позбавлення винних осіб права займати посади в органах державної влади та місцевого самоврядування, займати виборні посади).
      Строк підготовки — 2 місяці з моменту обрання.
      7. Законопроект щодо черговості виплати зарплат в бюджетній сфері. (Передбачається, що виплата заробітної плати керівникам обласних, районних державних адміністрацій, виконавчих комітетів рад має проводитися в останню чергу, тільки після повного розрахунку з вчителями, медиками та іншими працівниками соціальної сфери).
Строк підготовки — 16 місяців з моменту обрання.
      8. Зміни до Закону України «Про запобігання корупції», щодо заборони високопосадовцям на розкішне життя. (Забороняється високопосадовцям з моменту вступу на посаду та членам їх сімей набувати у власність або користування матеріальні активи вартістю понад 30 тис. доларів упродовж своєї служби та протягом 5 років після її закінчення).
      Строк підготовки — 12 місяців з моменту обрання.

ЗАХИСТ ВІД КОМУНАЛЬНОГО РАБСТВА

Сумчанам виставляють велетенські рахунки за недогріту воду та ледь теплі батареї, за поламані ліфти і неприбрані під’їзди. Три роки нашої боротьби з місцевими монополістами показали, що тарифи і вся сфера ЖКГ – це майже мафіозна система, що витягує у людей останні заощадження та заганяє їх у боргове ярмо. Аби припинити знущання над людьми, як народний депутат України я беру зобов’язання:

 1. Ініціювати заборону на передачу в оренду чи у власність приватним структурам об’єктів критичної життєдіяльності, зокрема, ТЕЦ. Розроблені і будуть подані відповідні зміни до Закону України «Про приватизацію державного і комунального майна» та Закону України «Про оренду державного та комунального майна».
  Строк підготовки — 1 місяць з моменту обрання.
 2. Підтримати внесення змін до закону «Про ринок природного газу». (Передбачається, що ціна газу для населення має складатися з вартості видобутку, плюс транспортування, плюс рентабельність не вище 10%. За цією формулою вартість газу для мешканців має бути втричі нижчою, ніж сьогодні).
 3. Встановити справедливий підхід до тарифоутворення. (Як і низка інших станцій, Сумська ТЕЦ генерує електроенергію (для продажу на енергоринок) і одночасно – тепло для опалення міста. При виробництві тепла та електроенергії витрачається паливо (мазут, газ, вугілля), яке в структурі тарифу на тепло складає близько 70%. В залежності від розподілу витрат палива між виробництвом теплової та електричної енергії визначається тариф для населення за опалення та гарячу воду. На сьогоднішній день монополісти близько 80% витрат палива закладають у ціну тепла (для мешканців), а тільки 20% — у вартість електроенергії. Водночас, існують нормативні документи, що дозволяють розподіляти витрати палива 50% на 50%, тобто значно знизити тариф на тепло для населення. Спільно з експертами Національної академії наук України буде розроблений і внесений в парламент законопроект, що встановлює чіткий перелік методик розрахунку витрат при виробництві тепла і електроенергії. Зловживання монополістів будуть припинені, а тариф на тепло – знижено).
  Строк підготовки — 7 місяців з моменту обрання.
 1. Збільшити розмір штрафів за порушення монополістами прав споживачів, ліцензійних умов, зловживання своїм становищем. (Припиняється фактична безкарність тепловиків та інших монополістів за неякісні послуги, завищені тарифи, інші махінації. Пропонується законом запровадити штрафні санкції у розмірі 30% від їх річного доходу).
  Строк підготовки — 3 місяці з моменту обрання.
 2. Ввести автоматичний режим призначення житлових субсидій громадянам, що їх потребують. (Законопроект передбачає новий підхід до роботи органів соціального захисту:
  — субсидії мають призначатися автоматично через спеціальну електронну програму;
  — алгоритм роботи програми визначатиме тих осіб, в структурі доходів яких частка витрат на комунальні послуги становить більше 15%).
  Строк підготовки — 13 місяців з моменту обрання.
 3. Посилити відповідальність управителів (ЖЕКів) за неналежне утримання майна. (Нині управителі можуть надавати мешканцям неякісні послуги і не нести жодної відповідальності, а для відмови від такого управителя споживач вимушений звертатися до суду та місяцями судитися за розірвання договору. Пропонується в Законі України «Про житлово-комунальні послуги» встановити фіксований розмір штрафу за неналежне надання житлово-комунальних послуг та закріпити право споживачів в односторонньому порядку розривати договори з управителями).
  Строк підготовки — 2 місяці з моменту обрання.

ЗДОРОВ`Я НАЦІЇ: ВІД НЕМОВЛЯТИ ДО ПЕНСІОНЕРА

Катастрофічні темпи вимирання українців треба зупиняти, борючись не тільки з наслідками, але і з причинами. Поряд із бідністю, незадовільним побутом, соціальною незахищеністю головною проблемою є занепад системи охорони здоров’я. І нинішні «медичні реформи» інколи ці проблеми не просто не вирішують, а лише загострюють. У разі обрання до Верховної Ради, серед інших законодавчих ініціатив у медичній галузі зобов’язуюся внести такі:

 1. Відновлення диспансеризації. Внести до Закону України «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення» зміни, що передбачають відновлення диспансеризації у підрозділах фтизіатрії, інфекційної служби, ендокринології; забезпечення контролю епідобстановки та протидії неконтрольованому розповсюдження особливо небезпечних захворювань, таких як: туберкульоз, ВІЛ(СНІД), гепатит; повноцінне забезпечення ліками хворих на цукровий діабет та онкохворих.
  Строк підготовки — 3 місяці з моменту обрання.
 2. Обов’язковість профілактичних щеплень та вакцинації населення. Внести до Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб» зміни, які посилюють контроль за якістю вакцин та стимулюють відновлення їх вітчизняного виробництва; дають можливість зупинити розповсюдження існуючих епідемій (кір, у перспективі – дифтерія та коклюш); запроваджують обов’язковість щеплень від особливо небезпечних інфекцій. Гарантована якість препаратів, професійність лікарів та повернення довіри людей до української медицини мають відновити колективний імунітет нації.
  Строк підготовки — 4 місяці з моменту обрання.
 3. Припинення безладу з інсулінами і т.зв. «доступними ліками». На законодавчому рівні закріпити право сімейному лікарю виписувати рецепти за фіксованими діагнозами (серцево-судинні захворювання, діабет ІІ типу, бронхіальна астма, перебіг яких не змінюється); скасувати 10-денне (в інших випадках – 1 місяць) обмеження терміну дії рецептів, надавши право сімейному лікарю встановлювати його термін дії; завершити формування повноцінного Реєстру інсулінозалежних громадян; передбачити фінансові стимули та своєчасні компенсації для аптек, що беруть участь у програмі «Доступні ліки».
  Строк підготовки — 2 місяці з моменту обрання.

ПРИРОДНА ПЕРЛИНА, А НЕ ЄВРОПЕЙСЬКИЙ СМІТНИК

Мало кому відомо, що за два роки країни ЄС вводять повну заборону на пластиковий посуд, столові прибори, ватні палички тощо, а переробка пластикових пляшок має досягти 90%. Шкоду від пластику цивілізовані країни прирівнюють до національної загрози. Україна використовує пластику більше, ніж будь-яка держава континенту, зокрема, у порівнянні з Німеччиною – вдесятеро. І саме Україна є єдиною з країн Європи, яка з 2021 року обмежується забороною на використання лише поліетиленових пакетів. Відтак, ми ризикуємо стати головним смітником ЄС, де інші країни продовжать збувати пластик, повністю заборонений у них.

 1. Повна відмова від пластику. На рівні Закону України введення заборони з 2021 року реалізації та використання у цивільному обігу усіх видів пластикового посуду, поліетиленових пакетів та аналогічних товарів, непридатних до біорозладу.
  Строк підготовки — 16 місяців з моменту обрання.
 2. Посилення відповідальності за порушення правил екологічної безпеки. Запровадження санкцій, співмірних із нанесеними людям і населеному пункту збитками. Для прикладу: через забруднення небезпечними відходами територій кількох вулиць у м. Суми попередньо оцінені збитки у розмірі 30 мільйонів гривень. Натомість реальна кримінальна відповідальність для порушників закону передбачає… штраф 192 тисячі. У разі обрання народним депутатом України, буде внесено законопроект про посилення відповідальності, передбаченої ст. 239 Кримінального кодексу України.
  Строк підготовки — 5 місяців з моменту обрання.
 3. Розробка та фінансування програми очистки русел річок та прибережних смуг. До Водного кодексу України мають бути внесені зміни, які зобов’яжуть органи місцевого самоврядування розробити та затвердити в Мінекології програми з покращення екологічного стану річок; передбачити необхідне фінансування цих програм «захищеними» статтями бюджету.
  Строк підготовки — 16 місяців з моменту обрання.

ТІЛЬКИ ОСВІЧЕНА ГРОМАДА БУДЕ УСПІШНОЮ

Десятки підготовлених нашою командою ініціатив прямо пов’язані з діяльністю місцевої влади м. Суми. Це і створення зручного простору для людей з особливими потребами, і програма будівництва для них соціального житла; це внесення змін в містобудівне законодавство, які гарантують зведення необхідної кількості шкіл і дитячих садочків при масовій житловій забудові; це приведення в належний стан умов пасажирських перевезень в «маршрутках»; і низка інфраструктурних об’єктів для дітей – спортивні майданчики, критий корт для вихованців Тенісної академії, Льодовий палац, відновлення мережі закладів позашкільного виховання.

Успішність всіх цих проектів повністю залежить від однієї умови, яку нинішні можновладці просто не розуміють. Кожен із нас, сумчан, а особливо – молодь, мають навчитися обирати владу не наосліп; ми всі повинні знати, як працює місцеве самоврядування. Які у громади повноваження і ресурси. Хто і за що відповідає. За які гроші будуються дороги, та від кого залежить закупівля шкільних підручників. Що може, і що зобов’язаний робити місцевий депутат. Як вплинути на рішення виконкому, чи виправити його. Що таке регіональна стратегія або цільова програма, та як оцінити їх ефективність. Як правильно визначати пріоритети свої громади, вулиці, будинку: спочатку «євродвір», а потім заміна теплотраси, чи – навпаки?

Саме для цього я зобов’язуюся у разі свого обрання до парламенту ініціювати перед органами освіти і науки, міською радою, вищими навчальними закладами Сум запровадження обов’язкових уроків і курсів з основ місцевого самоврядування для школярів старших класів і студентів.

Це зовсім не дрібниця, і не данина моді. Бо вже за один-два роки ми отримаємо тисячі ВИБОРЦІВ, яких не обдуриш партійними прапорами чи красивими гаслами. Ми перестанемо бути «електоратом» і відчуємо себе роботодавцем, що диктує умови для чиновників і депутатів, та не дозволяє їм творити дурниці і злочини. Врешті, тільки так ми станемо справжніми господарями в своєму домі.